ďťż

Od zwolnienia z długu należy ponadto odróżnić pactum de non pe-tendo, czyli umowę, w której wierzyciel zobowišzuje się wobec dłużnika nie dochodzić swej wierzytelnoœci...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
Umowa taka nie zwalnia dłużnika z zobowišzania, roszczenie może być nadal spełnione przez dłużnika, lecz wierzyciel nie może go skutecznie dochodzić czasowo, a nawet trwale15*. Zwłaszcza w ostatnim wypadku podobieństwo pactum de non petendo i zwolnienia dłużnika jest znaczne.
146 Zamiast wielu por. W. Siedlecki, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, t. II, s. 371 i nast.; tenże, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1972, s. 257 i nast.
147 Przeglšd stanowisk judykatury i doktryny w tej kwestii dajš W. Siedlecki, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, t. II, s. 374; J. Krajewski, Z. Piasecki, op. cit., s. 260—261.
148 Tak R. Longchamps, Zobowišzania, s. 405; A. O h a n o w i c z, op. cit, s. 229 in princ; A. Ohanowicz, J. Górski, Zobowišzania, s. 223.
149 Z. Masłowski, Uznanie..., s. 80 in fine. Autor nie zajmuje zresztš jasnego stanowiska co do kwalifikacji prawnej zrzeczenia się połšczonego z cofnięciem pozwu.
l5ł Por. W. Bryl, op. cit., s. 1217.
ROZDZIAŁ XII
PRZEJŒCIE PRAW I OBOWIĽZKÓW WYNIKAJĽCYCH ZE ZOBOWIĽZAŃ
§ 74. ZAGADNIENIA OGÓLNE
I. POJĘCIE I OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA UJĘĆ PRAWA POZYTYWNEGO
Przejœcie praw i obowišzków wynikajšcych ze zobowišzań może być rozważane albo jako szczególny rodzaj sukcesji1, albo jako zmiana podmiotów zobowišzania.
O przejœciu praw i obowišzków można zatem mówić majšc na uwadze:
(1) sukcesję uniwersalnš (w zakresie, w jakim dotyczy ona praw i obowišzków wynikajšcych ze zobowišzań). Ma ona swe Ÿródło w spadkobraniu oraz organizacyjnych przekształceniach (fuzjach) osób prawnych: przedsiębiorstw, spółdzielni, spółek;
(2) sukcesję syngularnš, w pojedynczš wierzytelnoœć lub w dług. Może ona następować z różnych zdarzeń prawnych (ex legę, z czynnoœci prawnej, z aktu administracyjnego);
(3) sukcesję translatywnš, obejmujšcš wstšpienie następcy prawnego w sytuację poprzednika (cesja wierzytelnoœci, przejęcie długu);
(4) sukcesję konstytutywnš8, występujšcš tylko w stosunku do wierzytelnoœci, a polegajšcš na wydzieleniu częœci prawa poprzednika jako nowego prawa podmiotowego dla następcy prawnego (użytkowanie i zastaw wierzytelnoœci, jej dzierżawa).
Kodeks cywilny reguluje w art. 509—526 szereg kwestii zwišzanych z przejœciem praw i obowišzków zobowišzaniowych, kładšc akcent* na podmiotowy aspekt zjawiska (zmiana podmiotów stosunku prawnego). Powoduje to ten skutek, że zakresem regulacji objęte sš tu nie tylko kwestie zwišzane z sukcesjš w wierzytelnoœć i dług, lecz także niektó-
1 O sukcesji por. S. Grzybowski, System, t. I, s. 238 i nast., wišżšcy to pojęcie tylko z sukcesjš w prawa, nie w obowišzki. To ograniczenie jest jednak nietrafne o tyle przynajmniej, o ile teoria i obowišzujšce prawo akceptujš sukcesyjnš zmianę dłużnika.
1 Por. jednak zastrzeżenie S. Grzybowskiego, op. cit., s. 240—241.
' Zwraca na to uwagę W. Czachórski, Prawo zobowišzań, s. 387.
894
re przekształcenia strony podmiotowej w ogólnoœci. Dotyczy to kumulatywnego przystšpienia do długu, gdzie nie mamy do czynienia z następstwem prawnym, a także przystšpienia do wierzytelnoœci; umowa taka nie jest wprawdzie wyraŸnie w k.c. uregulowana, ale nie można byłoby kwestionować jej dopuszczalnoœci4. W art. 509—526 k.c. uregulowano zatem przelew (cesję) wierzytelnoœci i przejęcie długu, których Ÿródłem jest umowa, szczególny reżim przejœcia praw z papierów na okaziciela (art. 517 k.c), a także wstšpienie osoby trzeciej ex legę w prawa zaspokojonego wierzyciela (art. 518 k.c.) oraz szczególny wypadek ustawowego przystšpienia kumulatywnego do długu (art. 526 k.c). Prawo obligacyjne przewiduje nadto kilka wypadków szczególnych przejœcia ex legę praw i obowišzków wynikajšcych z kilku typów zobowišzań wzajemnych (art. 625, 626, 678, 691, 823 § 1), a także obowišzków wynikajšcych z dożywocia (art. 910 § 2 k.c)5.
W prawie rzeczowym uregulowano natomiast przelew wierzytelnoœci hipotecznej (art. 205—209 pr. rzecz.), wierzytelnoœci zabezpieczonej zastawem (art. 327 k.c), a także wypadki konstytutywnej sukcesji wierzytelnoœci (użytkowanie i zastaw — art. 265 i 327—335 k.c).
W prawie morskim (art. 271 i nast. k.m.) unormowano przejœcie praw i obowišzków z umowy ubezpieczenia morskiego. Przejœcie praw6 w zobowišzaniach z papieru wartoœciowego zbywanego przez indos okreœlono odrębnie w prawie wekslowym i czekowym. Całoœć reżimu prawnego sukcesji uniwersalnej mortis causa normuje prawo spadkowe, odnoszšce się w tym zakresie także do praw i obowišzków wynikajšcych ze zobowišzań. Przepisy dotyczšce osób prawnych (art. 18 dekretu o przeds. państw, wraz z przepisami wykonawczymi, art. 65 i nast. pr. spółdz., art. 286 i nast. oraz 463 i nast. k.h.) przewidujš sukcesję uniwersalnš wynikajšcš z fuzji osób prawnych i odnoszš się także w tym zakresie do przejœcia praw i obowišzków zobowišzaniowych. Poza tym art. 13 pr. bank. normuje przekazywanie aktywów i pasywów między bankami, na podstawie zarzšdzenia ministra finansów. Nadto poza zakresem regulacji prawa cywilnego pozostajš wypadki, gdy przejœcie praw i obowišzków dotyczy przesunięć pewnych mas majštkowych w obrębie gospodarki uspołecznionej. Dotyczy to sytuacji wskazanych w rozp. RM z 4 X 1958 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomoœci i innych obiektów majštkowych (tekst jedn. Dz.U. 1970, poz. 225) oraz
4 Por. A. Kubas, glosa do orz. SN z 6 XI 1972 r., PiP 1974, z. 11, s. 172, przyp. 4.
5 Co do sporu w kwestii, czy art. 910 § 2 k.c. dotyczy następstwa prawnego, czy przystšpienia do długu — por. Z. Radwański, [w:] System, t. III, cz. 2, s. 965—966.
6 Por. jednak zastrzeżenia co do ujmowania indosu jako następstwa prawnego, S. Grzybowski, [w:] System, t. III, cz. 2, s. 1012.
895
żarz. ministra finansów z 15 XII 1958 r. w sprawie rozliczeń zwišzanych z przekazywaniem zakładów i nieruchomoœci między przedsiębiorstwami państwowymi (Mon. Pol. 1958, poz. 540); w sprawie zasad rozliczeń zwišzanych z przekazywaniem zakładów i nieruchomoœci między jednostkami budżetowymi oraz między tymi jednostkami a przedsiębiorstwami państwowymi (Mon. Pol. 1959, poz. 197); w uchw. Prezydium Rzšdu z 24 VI 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów i ich częœci między państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Mon. Pol. 1950, poz. 911, zm. Mon. Pol. 1954, poz. 1024, 1957, poz. 339; por. też rozp. RM z 31 V 1962 r. w sprawie przekazywania terenów w miastach i osiedlach (tekst jednolity Dz. U. 1969, poz. 19).
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, Ĺźe oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, Ĺźe posłuĹźyłeś się odpowiednią taktyką.