ďťż

Jeżeli z wnioskiem o przysposobienie wystšpił opiekun dziecka, należy do reprezentacji dziecka wyznaczyć z urzędu kuratora (art...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
159 i 155 § 2 w zw. z art. 99 k.r.o.).
6. Orzeczenie o przysposobieniu ma charakter konstytutywny, nie stwierdza bowiem istniejšcego stanu rzeczy, lecz - z prawnego punktu widzenia - tworzy stosunek przysposobienia, który powstaje z chwilš uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu. Zgodnie z art. 588 k.p.c. postanowienie orzekajšce przysposobienie staje się skuteczne po jego uprawomocnieniu się. Jednakże zakres jego prawomocnoœci jest odmienny od zakresu prawomocnoœci innych jego orzeczeń. Ogólnie rzecz bioršc, sšd opiekuńczy może zmienić swoje postanowienia, nawet prawomocne, jeœli tego wymaga dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Jeżeli chodzi o przysposobienie, ustawa wprowadza zasadę odmiennš, a mianowicie orzeczenie orzekajšce przysposobienie nie może być przez sšd opiekuńczy ani zmienione, ani uchylone (art. 588 k.p.c.). Nie stosuje się również zasady, że postanowienia sšdu opiekuńczego sš natychmiast wykonalne (art. 578 k.p.c.).
Odpis prawomocnego orzeczenia o przysposobieniu sšd opiekuńczy przesyła do urzędu stanu cywilnego, w którym znajduje się akt urodzenia dziecka w celu dokonania wzmianki dodatkowej o przysposobieniu (por. A. Stelmachowski, w: Kodeks..., s. 713, H. Haak: Przysposobienie..., s. 42, J. Gajda: Kodeks..., s. 388).
II. POWSTANIE STOSUNKU PRZYSPOSOBIENIA
PO ŒMIERCI PRZYSPOSABIAJĽCEGO
7. Art. 117 § 2 wprowadza zasadę niedopuszczalnoœci orzeczenia przysposobienia po œmierci przysposabiajšcego lub osoby, która miała być przysposobiona. W razie œmierci jednej z tych osób, i to niezależnie od tego, czy nastšpiła ona przed wszczęciem postępowania, czy po jego wszczęciu, sšd opiekuńczy umarza postępowanie. Tak też postšpi sšd drugiej instancji, uchylajšc jednoczeœnie zaskarżone orzeczenie. Przysposobienie nie może być orzeczone po œmierci przysposabiajšcego, chociażby przed œmierciš wyraził on przed sšdem opiekuńczym zgodę na przysposobienie (orz. SN z dnia 30 wrzeœnia 1952 r., C 1513/52, OSN 1954, nr l, poz. 5).
8. Od tej zasady do wejœcia w życie noweli z dnia 26 maja 1995 r. nie było żadnych wyjštków. Natomiast w stanie prawnym obowišzujšcym od jej wejœcia w życie, tj. od dnia 20 paŸdziernika 1995 r., wymieniona zasada doznaje wyjštku w wypadku łšcznego spełnienia się przesłanek przewidzianych w art. 117 § 3; sš nimi:
a) wystšpienie z żšdaniem przysposobienia przez oboje małżonków, gdy jedno z nich zmarło po wszczęciu postępowania, a drugie żšdanie podtrzymuje;
b) pozostawanie przez przysposabiane dziecko przez dłuższy czas przed wszczęciem postępowania o przysposobienie pod pieczš wnioskodawców lub tylko zmarłego wnioskodawcy i między stronami powstała taka więŸ, jak między rodzicami a dziećmi.
Jeżeli więŸ ta istniała tylko między przysposabianym a zmarłym małżonkiem, pod którego pieczš pozostawał przysposabiany, art. 117 § 3 nie będzie miał zastosowania. Przez więŸ, o jakiej mowa w omawianym przepisie, należy rozumieć przede wszystkim więŸ emocjonalnš łšczšcš zazwyczaj rodziców i dziecko. Podzielić należy poglšd H. Haaka (Przysposobienie..., s. 51), że więŸ ta nie musi być równoznaczna z uważaniem się przysposabianego za dziecko przysposabiajšcego. Œwiadomoœć, że dzieckiem takim nie jest, nie wyłšcza bowiem powstania wspomnianych więzi.
9. Na podstawie art. 117 § 4 na miejsce zmarłego małżonka wstępuje w postępowaniu kurator ustanowiony przez sšd opiekuńczy. Ustanowienie kuratora nastšpi po wszczęciu sprawy o przysposobienie i po œmierci wnioskodawcy na wniosek np. pozostałego przy życiu drugiego z małżonków. Zgodnie z art. 570 k.p.c. sšd opiekuńczy może również ustanowić kuratora z urzędu. Kurator jest w postępowaniu jednym z wnioskodawców o przysposobienie. Jeżeli tak, to może on również cofnšć wniosek o przysposobienie, pod warunkiem wszakże, iż pozostały przy życiu współmałżonek nie wyraził sprzeciwu. Wydaje się, że aby kurator należycie realizował wolę zmarłego małżonka, powinna nim zostać osoba bliska, np. spadkobierca. Oczywiste jest, że nie może nim być pozostałe przy życiu drugie z małżonków. Do czasu ustanowienia kuratora postępowanie - jak stanowi art. 587 § 2 k.p.c. - ulega zawieszeniu. Podjęcie go następuje z urzędu (art. 180 § 1 k.p.c.).
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, Ĺźe oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, Ĺźe posłuĹźyłeś się odpowiednią taktyką.