Izba Reprezentantów, 2 lipiec 2000 % Ogółem 500Sojusz na Rzecz Zmian (Alianza por Cambio) 38,2- Partido Acción Nacional PAN 218- Partido Verde...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
electionworld.org.
gach przedstawicieli tych grup, które powyżej cytowany A. Knight wymienia jako te, które wyłączone były z nowo tworzącej się w latach trzydziestych poprzedniczki PRI, czyli elity związane z Kościołem i kręgami biznesu. Skupiając te grupy a także stanowiąc opozycję przeciw lewicowo zorientowanej polityce PRI, Partia Akcji Narodowej miała charakter zbliżony do chadecji. Partia ta wystawiała kandydatów w wyborach prezydenckich od 1946 r., wyjątkiem była elekcja w 1976 r. Jednakże zwycięstwo wyborcze osiągnęła dopiero w 2000 r., kiedy prezydentem Meksyku został jej kandydat Vincen-te Fox.
Programowo PAN zbliżyła się w latach osiemdziesiątych do PRI, głównie za sprawą tej ostatniej, która reagując na kryzys gospodarczy zaczęła w tym czasie odchodzić od lewicowo i nacjonalistycznie zorientowanej polityki w kierunku reform rynkowych. Partia Akcji Narodowej była też zwolenniczką reform demokratyzacyjnych w Meksyku, postulując także zmianę charakterystycznej dla długotrwałych rządów PRI praktyk klientelistycz-nych i korupcyjnych.
Partia Rewolucji Demokratycznej (PRD) powstała w 1989 r. Została utworzona przez część przywódców PRI, którzy zaprotestowali w ten sposób przeciwko odchodzeniu tego ugrupowania od jego lewicowego profilu. Jednym z bardziej znaczących założycieli PRD jest Cuauhtemoc Cardenas, syn prezydenta Lazaro Cardenasa, którego nazwisko kojarzone jest z radykalnymi reformami lat trzydziestych. Partia rewolucji Demokratycznej skupia w swoich szeregach część dawnych członków PRI, rozczarowanych jej nową polityką, część jej zwolenników rekrutuje się także z partii komunistycznej
8.4. System partyjny Turcji
199
i socjalistycznych. W ostatnich wyborach z 2000 r. PRD utworzyła koalicję z Partią Pracy.
Partia Pracy (PT) powstała w 1990 r. Definiując swoje cele partia określa je jako działnia na rzecz społeczeństwa socjalistycznego, pluralistycznego i demokratycznego, przy czym socjalizm określany jest jako samorządowy a nie biurokratyczny1. Wśród innych celów partia wymienia działania na rzecz realnej federacji i autonomii stanów, decentralizację i polepszenie programów rozwoju regionalnego, tworzenie miejsc pracy, rozwój edukacji, równouprawnienie mniejszości etnicznych, w tym w szczególności sprzeciw wobec dyskryminacji grup ludności rodzimej w Meksyku.
Partia ekologiczna (PVEM), powstała w 1986 r. Jak wskazują na to przytoczone powyżej dane, nie zdobywa ona wielkiej ilości głosów i mandatów, jednak wydaje się, że stanowi ciekawe i odmienne od innych ugrupowanie. Jej celem jest ekologia, ale nie tylko. Slogany wyborcze tej partii w wyborach z 1997 r. wskazywały na jej szczególne zaangażowanie w polityczne problemy Meksyku. „Nie głosuj na polityka, głosuj na ekologa" wyrażać miało brak zaufania do klasy politycznej i ustabilizowanych elit meksykańskich. „Meksyk potrzebuje więcej zielonego a mniej czerwonego", hasło, któremu towarzyszyły symboliczne plamy krwi, skierowane było przeciwko przemocy obecnej meksykańskiej polityce2. Ma poparcie w rejonach zamieszkanych przez ludność ubogą, m.in. dlatego, że angażuje się w kwestie pomocy socjalnej dla najbiedniejszych.
Z powyższego omówienia wynika, że Meksyk przeżywa obecnie olbrzymie zmiany polityczne, znajdujące odzwierciedlenie w systemie partyjnym. Wydaje się zatem, że - podobnie jak w innych przedstawionych tu przypadkach - warto śledzić zachodzące zmiany, obserwując zarazem rozwój sytuacji politycznej w tym odległym, ale znaczącym politycznie i gospodarczo kraju.
8.4. System partyjny Turcji
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zĹ‚apiÄ…, to znaczy, ĹĽe oszukiwaĹ‚eĹ›. Jak nie, to znaczy, ĹĽe posĹ‚uĹĽyĹ‚eĹ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….