Ereciński Międzynarodowe postępowanie cywilne458 Konwencja [...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
..] sporz¹dzona w Lugano...
niniejszej Konwencji i tych postanowieñ Konwencji Brukselskiej, które co do swej istoty zosta³y przejête przez niniejsz¹ Konwencjê, uzgodni³y, co nastêpuje:
Artyku³ l
S¹dy ka¿dego Umawiaj¹cego siê Pañstwa, przy stosowaniu i wyk³adni postanowieñ niniejszej Konwencji, uwzglêdniaj¹ w nale¿yty sposób zasady wynikaj¹ce z orzeczeñ wydanych przez s¹dy innych Umawiaj¹cych siê Pañstw dotycz¹cych postanowieñ niniejszej Konwencji.
Artyku³ 2
1) Umawiaj¹ce siê Strony uzgadniaj¹ utworzenie systemu wymiany informacji dotycz¹cych orzeczeñ wydanych na podstawie niniejszej Konwencji jak równie¿ orzeczeñ wydanych na podstawie Konwencji Brukselskiej. System ten obejmuje:
— przekazywanie organowi centralnemu przez w³aœciwe organy orzeczeñ s¹dów ostatniej instancji i Trybuna³u Sprawiedliwoœci Wspólnot Europejskich, jak równie¿ innych szczególnie wa¿nych, prawomocnych orzeczeñ wydanych na podstawie niniejszej Konwencji lub Konwencji Brukselskiej;
— klasyfikacjê tych orzeczeñ przez organ centralny, w miarê koniecznoœci ³¹cznie z opracowywaniem i publikowaniem t³umaczeñ i streszczeñ;
— przekazywanie przez organ centralny odpowiednich dokumentów w³aœciwym organom krajowym wszystkich Pañstw — sygnatariuszy i wszystkich Pañstw, które przyst¹pi³y do Konwencji, jak równie¿ do Komisji Wspólnot Europejskich.
2) Organem centralnym jest Rejestrator Trybuna³u Sprawiedliwoœci Wspólnot Europejskich.
Artyku³ 3
1) W celu realizacji mniejszego Protoko³u powo³uje siê Sta³y Komitet.
2) Komitet sk³ada siê z przedstawicieli wyznaczonych przez ka¿de Pañstwo — sygnatariusza i ka¿de Pañstwo, które przyst¹pi³o do Konwencji.
3) Wspólnoty Europejskie (Komisja, Trybuna³ Sprawiedliwoœci i Sekretariat Generalny Rady) i Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu mog¹ braæ udzia³ w posiedzeniach w charakterze obserwatorów.
Artyku³ 4
1) Na wniosek Umawiaj¹cej siê Strony, depozytariusz niniejszej Konwencji zwo³uje posiedzenia Komitetu w celu wymiany pogl¹dów w sprawie funkcjonowania Konwencji, w szczególnoœci zaœ w sprawach:
— rozwoju orzecznictwa przekazywanego na podstawie artyku³u 2 ustêp l i
— stosowania artyku³u 57 niniejszej Konwencji.
2) Na podstawie wymiany pogl¹dów Komitet mo¿e tak¿e zbadaæ, czy zachodzi potrzeba rewizji niniejszej Konwencji w zakresie poszczególnych zagadnieñ i mo¿e wydawaæ odpowiednie zalecenia.
Konwencja [...] sporz¹dzona w Lugano... 459
PROTOKÓ£ Nr 3 o stosowaniu artyku³u 57
Wysokie Umawiaj¹ce siê Strony uzgodni³y, co nastêpuje:
1) Dla celów niniejszej Konwencji, postanowienia, które w stosunku do poszczególnych zagadnieñ reguluj¹ jurysdykcjê, uznawanie lub wykonywanie orzeczeñ, i które s¹ lub bêd¹ w przysz³oœci zawarte w aktach prawnych instytucji Wspólnot Europejskich, traktuje siê w taki sam sposób jak konwencje wymienione w artykule 57 ustêp l.
2) Je¿eli Umawiaj¹ce siê Pañstwo uwa¿a, ¿e postanowienie zawarte w akcie prawnym instytucji Wspólnot Europejskich nie jest zgodne z Konwencj¹, to Umawiaj¹ce siê Pañstwa rozwa¿¹ niezw³ocznie zmianê Konwencji zgodnie z artyku³em 66, nie naruszaj¹c procedury przewidzianej w Protokole Nr 2.
T³umaczenie przygotowane do publikacji w „Dzienniku Ustaw"
Oœwiadczenie i zastrze¿enie Rzeczypospolitej Polskiej
do Konwencji o jurysdykcji i wykonaniu orzeczeñ s¹dowych w sprawach cywilnych i handlowych, sporz¹dzonej w Lugano dnia 16 wrzeœnia 1998 r.
I. Oœwiadczenia Rzeczypospolitej Polskiej sk³adane na podstawie artyku³u 63 Konwencji:
1. do artyku³u 3 Konwencji — w Rzeczypospolitej Polskiej nie maj¹ zastosowania do osób okreœlonych w artykule 3 ustêp l Konwencji — artyku³y 1103 i 1110 kodeksu postêpowania cywilnego,
2. do artyku³u 32 Konwencji — w Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o zezwolenie na wykonanie orzeczenia s¹du zagranicznego sk³ada siê do s¹du okrêgowego.
3. do artyku³u 37 Konwencji — w Rzeczypospolitej Polskiej œrodek zaskar¿enia od orzeczenia s¹du pierwszej instancji wnosi siê do s¹du apelacyjnego,
— w Rzeczypospolitej Polskiej od orzeczenia wydanego w nastêpstwie wniesienia œrodka zaskar¿enia dopuszczalna jest tylko kasacja.
4. do artyku³u 40 Konwencji — w Rzeczypospolitej Polskiej, je¿eli wniosek o zezwolenie na wykonanie orzeczenia s¹du zagranicznego zosta³ oddalony, wnioskodawca mo¿e wnieœæ œrodek zaskar¿enia do s¹du apelacyjnego.
5. do artyku³u 41 Konwencji — w Rzeczypospolitej Polskiej, od orzeczenia wydanego w nastêpstwie wniesienia œrodka zaskar¿enia okreœlonego w artykule 40 Konwencji, dopuszczalna jest tylko kasacja.
6. do artyku³u 55 Konwencji — Konwencja z Lugano zastêpuje nastêpuj¹ce umowy:
— Umowê miêdzy Polsk¹ Rzecz¹pospolit¹ Ludow¹ a Republik¹ Austrii o wzajemnych stosunkach w sprawach z zakresu prawa cywilnego oraz o dokumentach, podpisana w Wiedniu dnia 11 grudnia 1963 r.
— Umowê miêdzy Polsk¹ Rzecz¹pospolit¹ Ludow¹ a Republik¹ Francusk¹ o prawie w³aœciwym, jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeñ w zakresie prawa osobowego i rodzinnego, sporz¹dzon¹ w Warszawie dnia 5 kwietnia 1967 r.,
460 Konwencja [...] sporz¹dzona w Lugano...
— Umowê miêdzy Polsk¹ Rzecz¹pospolit¹ Ludow¹ a Republik¹ Greck¹ o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych, podpisan¹ w Atenach dnia 24 paŸdziernika 1979 r.,
— Umowê miêdzy Polsk¹ Rzecz¹pospolit¹ Ludow¹ a Republik¹ W³osk¹ o pomocy s¹dowej oraz o uznawaniu i wykonywaniu wyroków w sprawach cywilnych, podpisan¹ w Warszawie dnia 28 kwietnia 1989 r.
II. Zastrze¿enie Rzeczypospolitej Polskiej sk³adane na podstawie artyku³u I b Protoko³u Nr l o niektórych zagadnieniach jurysdykcji, postêpowania i wykonania.
Rzeczpospolita Polska zastrzega sobie prawo do nieuznawania i niewykonywania orzeczeñ wydanych w innych Umawiaj¹cych siê Pañstwach, je¿eli jurysdykcja s¹du Pañstwa pochodzenia wynikaj¹ca z artyku³u 16 pkt l litera b opiera siê wy³¹cznie na tym, ¿e pozwany ma miejsce zamieszkania w Pañstwie pochodzenia i nieruchomoœæ po³o¿ona jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.a skutek zderzenia lub szkody spowodowanej przez statek innemu statkowi lub w ³adunku albo osobom znajduj¹cym siê na pok³adzie jednego ze statków, zarówno przez wykonanie, jak równie¿ niewykonanie manewru lub wskutek nieprzestrzegania przepisów;
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zÅ‚apiÄ…, to znaczy, że oszukiwaÅ‚eÅ›. Jak nie, to znaczy, że posÅ‚użyÅ‚eÅ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….