Russell Fazio, Martha Powell i Carol Williams (1989) zademonstrowali rolę dostępności w badaniu ludzkich postaw i zachowań wobec towarów konsumpcyjnych...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
Badani najpierw oceniali swoje postawy wobec kilku produktów, takich jak różne gatunki gumy do żucia i batonów. DostÄ™pność tych postaw byÅ‚a mierzona czasem, który upÅ‚ywaÅ‚ od postawienia pytania, odnoszÄ…cego siÄ™ do tych postaw, do momentu udzielenia odpowiedzi. Rzeczywiste zachowanie ludzi mierzono w ten sposób, że umieszczono towar na stole (w dwóch rzÄ™dach po pięć artykułów) i powiedziano, że mogÄ… sobie wziąć pięć z nich jako nagrodÄ™ za udziaÅ‚ w badaniu. W jakim stopniu postawa wobec produktów wpÅ‚ywa na to, które z nich zostanÄ… wybrane? Tak jak przewidywano, zależaÅ‚o to od dostÄ™pnoÅ›ci postaw. Zgodność miÄ™dzy postawÄ… a zachowaniem byÅ‚a wysoka u osób z dostÄ™pnymi po stawami i stosunkowo niska u ludzi z niedostÄ™pnymi postawami. Znaczy to, że dziaÅ‚amy zgodnie ze swoimi postawami tylko wtedy, gdy dokonujÄ…c wyboru, możemy Å‚atwo uÅ›wiadomić sobie swoje postawy. A co można powiedzieć o osobach z niedostÄ™pnymi postawami — który czynnik miaÅ‚ wpÅ‚yw na ich wybór? InteresujÄ…ce jest to, że te osoby byÅ‚y pod wiÄ™kszym wpÅ‚ywem arbitralnego aspektu tej sytuacji — mianowicie w zależnoÅ›ci od ustawienia towaru. WybraÅ‚y zatem produkty, które znalazÅ‚y siÄ™ na stole w pierwszym rzÄ™dzie naprzeciwko nich. Jest to zgodne z koncepcjÄ…, która mówi, że jeżeli postawy sÄ… niedostÄ™pne, to ludzie bardziej ulegajÄ… wpÅ‚ywowi czynników sytuacyjnych — w tym przypadku widocznoÅ›ci i dostÄ™pnoÅ›ci prezentowanych artykułów.
Przewidywanie zachowań zamierzonych
Czasami zachowanie nie jest spontaniczne, lecz celowe i zaplanowane. Większość z nas długo zastanawia się, gdzie i co studiować, czy przyjąć nową propozycję pracy, lub jak spędzić wakacje. W tych warunkach bezpośrednia dostępność naszej postawy nie jest istotna.
MajÄ…c wystarczajÄ…co wiele czasu na przemyÅ›lenie sprawy, nawet ludzie z postawami niedostÄ™pnymi mogÄ… uÅ›wiadomić sobie, co czujÄ…. DostÄ™pność jest ważna tylko wtedy, kiedy musimy postanowić od razu, jak zadziaÅ‚ać — nie majÄ…c czasu na przemyÅ›lenie (EagÅ‚y, Chaiken, 1993; Fazio, 1990).
Ważność postaw konkretnych. Najbardziej znaną teorią, która precyzuje, jak na podstawie postaw przewidywać zachowania celowe, jest Martina Fishbeina i Iceka Ajzena teoria wyrozumowanego działania (Ajzen, Fishbein, 1980; Fishbein, Ajzen, 1975). Wedle tej teorii, )eśli ludzie nie mają czasu na rozważenie, jak się zachować, to najlepszą podstawą do przewidywania ich zachowania jest intencja. Czy Sani zamierza pójść na koncert? Czy Susan ma zamiar kupić psa? Zauważmy, że są to planowane, celowe działania, ą nie spontaniczne, które Fazio obejmuje pojęciem dostępności. Jak widać na rycinie 8.7, aby odczytać intencję danej osoby, musimy poznać: a) jej postawę; b) jej przekonania na temat subiektywnych norm, które funkcjonują w danej sytuacji. Jednakże, jak możesz zobaczyć na rycinie, to co jest tutaj ważne, to nie ogólne postawy ludzi wobec czegoś, ale ich konkretna postawa wobec zachowania, o które chodzi. Zgodnie z teorią wyrozumowanego działania przewidywać określone zachowanie można tylko na podstawie konkretnej postawy wobec tego zachowania.
Załóżmy na przykÅ‚ad, że organizujesz w swoim college'u akcjÄ™ na rzecz oddawania krwi i chcesz przewidzieć, ile osób zgodzi siÄ™ ofiarować wÅ‚asnÄ…. PostanowiÅ‚eÅ› przeprowadzić badanie, w którym pytasz ludzi o ich postawy i w ten sposób próbujesz przewidzieć zachowania. Jakie pytanie powinieneÅ› im zadać? Możesz stawiać pytania bardzo ogólne, na przykÅ‚ad czy chÄ™tnie pomagajÄ… innym. Ponieważ oddanie krwi jest jednym ze sposobów wspierania bliźnich, dlatego na tej podstawie możesz przewidywać, kto to uczyni. Problem polega na tym, że nawet jeÅ›li ludzie sÄ… skÅ‚onni pomóc innym, to mogÄ… nie oddać krwi z powodu wielu innych czynników — sÄ… zajÄ™ci wtedy, gdy trwa akcja, martwiÄ… siÄ™, że zemdlejÄ… w obecnoÅ›ci swoich przyjaciół, majÄ… bÅ‚Ä™dnÄ… informacjÄ™, że oddajÄ…c krew, mogÄ… siÄ™ zarazić AIDS. Aby zwiÄ™kszyć trafność przewidywania, lepiej zmierzyć postawy ludzi wobec konkretnego zachowania — mianowicie, co sadzÄ… o akcji krwiodawstwa w collÄ™gÄ™'u w nastÄ™pnÄ… Å›rodÄ™ o godzinie 14.00.
teoria wyrozumowanego działania: teoria utrzymująca, że najlepszą podstawą do przewidywania planowanych, rozmyślnych zachowań są postawy ludzi wobec konkretnego zachowania i ich subiektywne normy
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zÅ‚apiÄ…, to znaczy, że oszukiwaÅ‚eÅ›. Jak nie, to znaczy, że posÅ‚użyÅ‚eÅ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….