Ponadto bezrobotnym zamieszkałym w rejonie administracyjnym (gminie) uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, którzy w okresie 6 miesięcy...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.

C. ZASIŁKI PRZEDEMERYTALNE l ŚWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNE
Osobom, które spełniają określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz posiadają okres uprawniający do emerytury, przysługuje zasiłek przedemerytalny, jeżeli:
a) posiadają okres uprawniający do zasiłku dla bezrobotnych wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
b) posiadają okres uprawniający do zasiłku dla bezrobotnych wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Wysokość zasiłku przedemerytalnego wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Jednakże wysokość tego zasiłku została podniesiona do 160% kwoty zasiłku dla bezrobotnych dla osób:
- zamieszkałych w dniu nabycia prawa do zasiłku przedemerytalnego oraz w okresie jego pobierania w rejonach administracyjnych (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem, jeżeli stosunek pracy lub stosunek służbowy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zasiłek ten przysługuje również w przypadku, gdy w okresie pobierania zasiłku przedemerytalnego rejon został wykreślony z wykazu rejonów administracyjnych (gmin) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym,
- niezamieszkałych w rejonie administracyjnym (gminie) uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, jeżeli sto-
158
sunek pracy lub stosunek służbowy rozwiązany został po dniu l lipca 1996 r. z przyczyn dotyczących zakładu pracy w wyniku jednorazowego, lub w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące, zmniejszenia zatrudnienia o co najmniej 100 pracowników.
Wysokość zasiłku przedemerytalnego nie może przekroczyć 90% przecięt-efo miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składki na jfcezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zgłoszenia wniosku o zasiłek przedemerytalny . być niższa od 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, spełniającej określone
• ustawie warunki niezbędne do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do osiłku, jeżeli spełnia jeden z trzech warunków:
1) osiągnęła wiek co najmniej 58 lat kobieta i 63 lata mężczyzna i posiada skres uprawniający do emerytury lub
2) w roku kalendarzowym, w którym został rozwiązany stosunek pracy Jab stosunek służbowy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, ukończyła 55 lat tobieta i 60 lat mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury lub
3) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 Jął dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 80% kwoty emerytury określonej w decyzji organu rentowego, ustalającej wysokość emerytury w celu jstalenia świadczenia przedemerytalnego, nie mniej jednak niż odpowiednia
*ysokość zasiłku przedemerytalnego, tzn. 120 lub 160% zasiłku dla bezrobotnych.
Zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne podlegają waloryzacji na zasadach przewidzianych dla waloryzacji zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku równoczesnego spełnienia kilku warunków uprawniających do zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego, uprawnionej osobie przysługuje wybór podstawy ich przyznania.
Rozdział XIV
OBOWIĄZKI PRACODAWCY
1. UWAGI OGÓLNE
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zĹ‚apiÄ…, to znaczy, ĹĽe oszukiwaĹ‚eĹ›. Jak nie, to znaczy, ĹĽe posĹ‚uĹĽyĹ‚eĹ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….