Odmienny charakter ma produkcja wyrobów ze szkła kryształowego, odznaczająca się wyjątkową pracochłonnością i uzależnieniem jakości produktów od umiejętności...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
Dwie huty usytuowane w Sudetach, eksportujące 85% wyrobów, głównie do USA, kontrolowane są przez odbiorców z tego kraju - Sudety Crystal Works w Szczytnej Śl. (pow. kłodzki) i Weslon w Piechowicach (pow. jeleniogórski)29.
284
Rozmieszczenie inwestycji a branże
inwestycje rozpoczęte w latach 1999-2000
Rys. 92. Inwestycje zagraniczne w produkcję szklą i wyrobów szklanych (EKD 26.1) Fig. 92. Foreign investment in glass production (NACE 26.1) •», , - ;
* t«j
Z innych dziedzin przemysłu szklarskiego zwrócić warto uwagę na wytwórnię wełny szklanej Isover uruchomioną w 1999 r. na terenie fabryki wełny mineralnej w Gliwicach przez Gullfiber (grupa Saint Gobain). Firma ta kupiła wydział o podobnej produkcji w Gorlicach, budowę nowego zakładu podjął w Dąbrowie Górniczej niemiecki Pfleiderer. Szkło oświetleniowe dostarcza huta szkła w Białymstoku. Należy ona do 7 hut zatrudniających powyżej 500 osób - poza nią ma
29 W skład tej ostatniej wchodzi również zamknięta już huta w Szklarskiej Porębie,
285
l
Rozmieszczenie inwestycji zagranicznych w Polsce
to miejsce w Jarosławiu, Gostyniu, Jaworznie, Szczytnej Śl., Bolesławcu i Sandomierzu. W dwóch ostatnich pracuje około 1000 osób.
Produkcja ceramicznych wyrobów niebudowlanych i wyrobów ogniotrwałych
Produkcja porcelany stołowej, pomimo swojej wybitnie eksportowej orientacji, nie wzbudza większego zainteresowania inwestorów zagranicznych. Inwestor włoski uruchomił wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu i Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw zamkniętą fabrykę porcelany w Katowicach, mniejszościowym udziałowcem zakładów Książ w Wałbrzychu jest fundusz brytyjski, a kamionkowa ceramika ogrodowa wytwarzana jest w Łysej Górze (pow. brzeski) przez firmę francuską.
Trzy duże firmy zaangażowały się natomiast w produkcję ceramicznych wyrobów sanitarnych (umywalek, misek ustępowych itp.). Fiński Sanitec (grupa Metra) kupił w 1993 r. drugie co do wielkości zakłady tej branży w Kole, a następnie uruchomił drugi zakład na terenie dawnej fabryki fajansu we Włocławku. Znaczącym producentem omawianych wyrobów jest również fabryka we Wrocławiu przejęta przez holendersko-szwedzki Sphinx Gustavsberg. W 1999 r. w specjalnej strefie ekonomicznej w Gliwicach ruszyły zakłady hiszpańskiej firmy Roca. Z mniejszych wytwórni wymienić można produkujący umywalki na eksport Marmite w Zakrzewię (pow. poznański). Siemens nabył fabrykę izolatorów wysokich napięć w Jedlinie Zdroju (pow. wałbrzyski), inny inwestor niemiecki zakład oprawi bezpieczników w Mysłakowicach (pow. jeleniogórski).
Z grupy zakładów materiałów ogniotrwałych przez inwestora zagranicznego przejęte zostały średniej wielkości zakłady w Gliwicach z filiami w Rogoźniku (pow. będziński) i Łazach (pow. zawierciański) -norweski Borgestad Fabrikker. Zakłady w Skawinie utworzyły^/oint venture dla eksportowej produkcji wyrobów do procesu ciągłego odlewu stali, gdzie głównym udziałowcem jest Vesuvius (brytyjska grupa Cookson). W 1999 r. zagraniczny inwestor pojawił się w wytwórni palonych glin szamotowych wjaroszowie (pow. świdnicki).
Produkcja cegły, dachówki i pozostałych ceramicznych materiałów budowlanych
W przemyśle cegielnianym, obejmującym setki zakładów w całym kraju, inwestorzy zagraniczni zaangażowani są w kilkunastu dużych wytwórniach, w dwóch największych nakłady przekraczają 50 min USD. W Środzie Śl. inwestycje rozpoczął w 1994 r. emigrant z Niemiec L. Gumkowski, a następnie firma Róben, która uruchomiła kolejno nowe linie produkcji cegły klinkierowej i dachówek. Wielką fabrykę kolorowych dachówek zbudowała na terenie cegielni w Kunicach koło Legnicy inna niemiecka firma BTS. Zakład przejęła niedawno spółka Wiekor Pokrycia Dachowe kontrolowana przez Wienerberger z Austrii. BTS był również właścicie-
286
Rozmieszczenie inwestycji a branże
lem cegielni w pobliskich Prochowicach. Australijska spółka Boral zmodernizowała cegielnię w Jankowej Żagańskiej, a w 2000 r. uruchomiła w Toruniu wielką wytwórnię cegły elewacyjnej; oba zakłady należą obecnie do brytyjskiego Hanson Bricks.
Koncernem, który systematycznie inwestuje w Polsce, jest Wienerberger. Austriacy zmodernizowali cegielnie w Lęborku, Honoratce (pow. koniński) i Zielonce (pow. wołomiński) oraz podjęli budowę nowych w Dobrem (pow. miński) i pod Częstochową. Na południu kraju dużym producentem cegły i dachówek jest
inwestycje rozpoczęte w latach 1999-2000
Rys. 93. Inwestycje zagraniczne w produkcję cegły, dachówki i pozostałych ceramicznych materiałów budowlanych (EKD 26.4)
Fig. 93. Foreign investment in brick, roofmg and other ceramic building materiał ;, production (NACE 26.4)
287
Rozmieszczenie inwestycji zagranicznych w Polsce
przedsiębiorstwo Biegonice w Nowym Sączu, którego udziałowcami są belgijskie firmy Yandersanden i Briąueteries de Ploegsteert. Rozpoczęło ono ogólnopolską ekspansję nabywając cegielnie w Kupnie (pow. kolbuszowski) i Osieku nad Notecią (pow. pilski), a w 1999 r. także w Krakowie. W latach 1999-2000 zakłady w Pa-toce (pow. lubliniecki) i Gliwicach kupił irlandzki CRH, inwestorem w Cegielniach Olsztyńskich oraz Bydgoskich został holenderski Van den Brink. Z innych wytwórni wymienić można zakłady w Złocieńcu (pow. drawski) i Skrzyńsku (pow. przysuski), ten ostatni (Rupp Ceramika) należy do grupy Lafarge. Zatrudnienie w ww. cegielniach przekracza zazwyczaj 100 osób, w największych sięga 500.
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zĹ‚apiÄ…, to znaczy, ĹĽe oszukiwaĹ‚eĹ›. Jak nie, to znaczy, ĹĽe posĹ‚uĹĽyĹ‚eĹ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….