Jednakże, sieci bezprzewodowe charakteryzują się pewnymi właściwościami, których sieci przewodowe dostarczyć nie potrafią...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.

Odpowiednio wykorzystywane, mogą być bardzo efektywne.
1.5 Rozdział 5 Warstwa łącza danych
Mark A. Sportack
Drugą warstwą modelu referencyjnego OSI, jak pamiętamy z rozdziału 1 pt.. „ABC Sieci", jest warstwa łącza danych. Warstwa ta jest interfejsem między sprzętem a oprogramowaniem.
W niniejszym rozdziale poznamy dokładnie naturę, strukturę i funkcje ramek danych w sieci LAN i przyjrzymy się kilku najważniejszym architekturom sieci LAN - będą to: Ethernet, Token Ring oraz FDDI. Zapoznamy się z różnicami w sposobach uzyskiwania dostępu do
nośnika fizycznego. Rozdział ten zamkniemy przeglądem technologii warstwy łącza danych oraz zagadnień związanych z jej
zainstalowaniem.
1.5.1 Warstwa 2 modelu OSI
Drugą z określanych przez model OSI warstw jest warstwa łącza danych. Pełni ona zadania związane z wysyłaniem i odbiorem danych.
Ze względu na wysyłanie danych, jest ona odpowiedzialna za spakowanie instrukcji, danych itp., do postaci ramek. Ramka jest strukturą zawierającą taką ilość informacji, która wystarcza do przesłania danych za pomocą sieci (LAN lub WAN) do ich miejsca przeznaczenia.
Pomyślna transmisja danych następuje wtedy, gdy dane osiągną miejsce docelowe w stanie niezmienionym (bez uszkodzeń). W związku z tym ramki zawierają mechanizmy sprawdzania integralności własnej zawartości.
Węzeł nadawania, czyli nadajnik, musi otrzymać potwierdzenie, że dane dotarły do miejsca przeznaczenia w stanie nieuszkodzonym. Ramki, które weszły w konflikt lub zostały uszkodzone podczas przesyłania danych, muszą być transmitowane ponownie, dopóki nie dotrą one w całości do miejsca przeznaczenia. Wszelkie ramki, których otrzymanie nie zostało potwierdzone przez ich wskazanego odbiorcę, również muszą być przesyłane ponownie.
Warstwa łącza danych jest odpowiedzialna również za ponowne przetwarzanie wszelkich - przybywających do niej z warstwy fizycznej -
strumieni binarnych z powrotem
do postaci ramek. Przed przesłaniem tak utworzonej ramki do warstwy następnej wykonuje ona matematyczny sprawdzian zgodności nowo utworzonych ramek z danymi oryginalnymi. Tego rodzaju sprawdzian nazywany jest Cykliczną Kontrolą Nadmiarową CRC (ang.. Cyclic Redundancy Check).
Wykrywanie błędów przy użyciu sum kontrolnych jest podobne do cyklicznej kontroli nadmiarowej, choć mniej od niej skomplikowane.
Sumy kontrolne tworzone są przez dodanie binarnej wartości każdego znaku alfanumerycznego wchodzącego w skład bloku danych.
Wartość ta przesyłana jest do miejsca przeznaczenia za pomocą odrębnego pola. Odbiorca ponownie przelicza sumy kontrolne i porównuje ich wartość z wartością zapisaną w polu sumy kontrolnej. Jeśli porównywane liczby są różne, oznacza to wystąpienie błędu. Wystąpienie kilku błędów spowodować może uzyskanie tych samych sum kontrolnych - błędy takie nie są przy użyciu tej techniki wykrywane.
Cykliczna Kontrola Nadmiarowa (czyli CRC) jest bardziej niezawodnym sposobem wykrywania błędów. Wartość CRC uzyskiwana jest
bowiem w nieco inny - niż suma kontrolna - sposób. Dane odczytywane są jako ciąg binarny; uzyskana w ten sposób liczba jest dzielona przez wcześniej określoną wartość, dając w ten sposób wartość CRC. Zmniejsza to prawdopodobieństwo uzyskania tej samej wartości CRC
w wyniku wystąpienia kilku błędów transmisji.
Ramki, które nie przejdą pomyślnie kontroli CRC, są usuwane, a urządzenie wskazane w polu „Adres nadawcy" tej ramki proszone jest o ponowienie transmisji. Dzięki wykorzystaniu tego mechanizmu rozpoznawania błędów, protokoły warstw 2 i 3 nie muszą już zajmować się sprawdzaniem, czy ramka została dostarczona i czy została dostarczona w całości. Protokoły warstwy 4, takie jak TCP oraz SPX polegają na własnych mechanizmach rozpoznawania i korekcji błędów, niezależnie od wyników kontroli uzyskanych przez warstwę 2.
1.5.2 Ramki
Ramka jest strukturą wykorzystywaną do przesyłania bloków danych w sieci. Rozmiar i struktura ramki zależy od rodzaju używanego przez sieć protokołu warstwy sprzętowej (np. protokołu Ethernet, Token Ring itp.). Ramka jest podobna do koperty listowej. Wiadomo, że każdy rodzaj koperty ma określone i stałe rozmiary. Zawartość kopert tego samego rodzaju może jednak różnić się rozmiarem, wagą, zawartością, pilnością itp.
Rozmiar koperty nie mówi nic o sposobie dostarczenia jej do miejsca przeznaczenia. W środowiskach sieciowych procesy służące
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.