Naszym zdaniem bilans strat i zysków, wynikających z prowadzenia wątpliwych etycznie badań, jest bardzo trudny do oszacowania i w każdym przypadku...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
Humanistyczną wydaje się reguła postępowania zaproponowana przez J. M. Carlsmitha, Ph. Ellswortha i E. Aronsona w pracy "Methods of research in socjal psychology"
(Massachusetts 1976, Addison-Wesley): pamiętamy o tym, aby ludzie uczestniczący w badaniach psychologicznych nie byli po badaniu w gorszym stanie i nastroju, niż byli przed nim.

Są w "Psychologii i życiu" dane świadczące o tym, iż wiedza psychologiczna może być niebezpiecznym środkiem manipulacji czy wręcz maltretowania ludzi. To prawda. Jest to zresztą niebezpieczeństwo znane nie tylko psychologii. Podobnie jak na przykład w genetyce, w psychologii wyniki poznania naukowego mogą być wykorzystane przeciwko człowiekowi.
Świadomość tego faktu nie może być obca nikomu, kto studiuje i uprawia tę dyscyplinę.

Mamy nadzieję, iż lektura "Psychologii i życia" pozwoli Czytelnikom nie tylko pogłębić wiedzę o sobie i otoczeniu, ale także w sposób bardziej humanistyczny rozwiązywać problemy ludzi w ich środowisku naturalnym i społecznym.



Maria Materska,

Krystyna Skarżyńska

Warszawa, październik 1981





Kiedy piętnaście lat temu oddawałyśmy do druku pierwsze polskie wydanie
"Psychologii i życia", polska codzienność dostarczała ludziom wielu problemów, odmiennych od tych, które opisywali i wyjaśniali Autorzy. Zmiany polityczne, ekonomiczne, społeczne sprawiły, iż to, co kiedyś wydawało się odległe i mało znaczące - stało się również naszym problemem. Żyjemy coraz szybciej, stajemy się bardziej rywalizacyjni, poznajemy na własnej skórze natarczywość reklamy i innych manipulacji naszymi postawami w środkach masowego przekazu. Agresja i przemoc, niechęć do obcych i różnego rodzaju uprzedzenia stały się bardziej wyraziste. Wszystkie te kwestie są w
"Psychologii i życiu" dokładnie analizowane. Z tego punktu widzenia -
wznawiana teraz książka zyskała na aktualności.

W ostatnich latach znacznie poszerzył się krąg osób zainteresowanych psychologią. Kilkakrotnie wzrosła liczba studentów psychologii i nauk pokrewnych, w których wiedza psychologiczna znajduje szerokie zastosowanie.
Coraz więcej czytelników pragnie zdobyć wiedzę psychologiczną, poszukując klucza do zrozumienia osobistych problemów - swoich i swojego otoczenia.
Dla nich wszystkich wznawiana obecnie "Psychologia i życie" będzie użyteczną i ciekawą lekturą.

Piętnaście lat w historii nauki to dużo. Przez te lata pojawiły się i nowe teorie, i nowe fakty, nie do końca jeszcze wyjaśnione. Na polskim rynku wydawniczym pojawiają się publikacje przedstawiające nowości z tej i innych dziedzin, ale skupiają się one głównie na zagadnieniach
szczegółowych i nierzadko dostępne są tylko dla wąskiego grona
specjalistów. W tej sytuacji "Psychologia i życie" dobrze pełni funkcję ogólnego i najbardziej dostępnego podręcznika psychologii.



M. M. i K. S.

Warszawa, marzec 1996







Przedmowa





Cieszę się, że dziewiąte wydanie "Psychology and Life" ("Psychologii i życia") okazało się co najmniej równie popularne wśród szerokiego kręgu Czytelników, jak długi szereg poprzednich wydań cieszących się powodzeniem od 1937 roku (których autorem był początkowo tylko Floyd L. Ruch). Poważną rewizję tekstu podręcznika - a stąd nowe wydanie - podejmuje się tradycyjnie co cztery lata. Tym razem postanowiliśmy jednak spróbować innego rozwiązania.

Tekst został zaktualizowany i zmodyfikowany na podstawie nowych
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.