807Art

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
10647. Kodeks postêpowania cywilnego. C^êœæ druga i trzecia. Komentar^
2. Z treœci § l wynika, ¿e do wszczêcia egzekucji przez zarz¹d przymusowy mo¿e dojœæ na wniosek wierzyciela dotychczas prowadz¹cego egzekucjê, natomiast nie zosta³y wskazane inne podmioty uprawnione do zainicjowania wszczêcia tej¿e egzekucji, chocia¿ ich istnienie potwierdza u¿yty przez ustawodawcê zwrot: "je¿eli o to wnosi wierzyciel dotychczas prowadz¹cy egzekucjê". Przyj¹æ nale¿y, ¿e dla okreœlenia krêgu podmiotów uprawnionych do z³o¿enia wniosku znajd¹ zastosowanie ogólne zasady dotycz¹ce wszczêcia egzekucji.
Wydaje siê jednak¿e celowe przytoczenie w tym miejscu rozwi¹zania zawartego w art. 774 k.p.c. z 1932 r., zgodnie z którym egzekucjê przymusow¹ wszczynano jedynie na wniosek wierzyciela. Regulacja ta by³a poddawana krytyce ze strony przedstawicieli doktryny, wskazuj¹cych na wystêpuj¹cy niejednokrotnie interes d³u¿nika do zainicjowania egzekucji przez zarz¹d przymusowy, zw³aszcza w przypadku alternatywy w postaci sprzeda¿y nieruchomoœci (por. S. Dalka: Zarz¹d nieruchomoœci w czasie egzekucji ^nieruchomoœci a egzekucja ^po¿ytków i dochodów ^nieruchomoœci pr^e^ %ar%fld prsymusotiy, PES 1994, nr 4, s. 6, i powo³any tam W. Miszewski: Prawo cywilne n> ^arysie, cz. 2, £ódŸ 1948, s. 244).
Art. 10647. Je¿eli przed wszczêciem egzekucji ustanowiono zarz¹d nad przedsiêbiorstwem lub gospodarstwem rolnym d³u¿nika w ramach postêpowania zabezpieczaj¹cego, po wszczêciu egzekucji zarz¹d bêdzie prowadzony wed³ug niniejszych przepisów.
1. Do ustanowienia zarz¹du nad przedsiêbiorstwem lub gospodarstwem
rolnym obowi¹zanego albo zak³adem wchodz¹cym w sk³ad przedsiêbior
stwa lub jego czêœci¹, albo czêœci¹ gospodarstwa rolnego, mo¿e dojœæ nie
tylko w trakcie postêpowania egzekucyjnego, ale równie¿ w toku postê
powania zabezpieczaj¹cego. Taki bowiem m.in. sposób zabezpieczenia
roszczeñ pieniê¿nych przewidzia³ ustawodawca w art. 747 k.p.c. Na mocy
zawartego w art. 755 § l k.p.c. odes³ania dopuszczalne jest zastosowanie
zarz¹du przymusowego w celu zabezpieczenia roszczeñ niepieniê¿nych.
2. Przepis reguluje stosunek pomiêdzy zarz¹dem nad przedsiêbior
stwem lub gospodarstwem rolnym d³u¿nika ustanowionym w toku po
stêpowania zabezpieczaj¹cego a skierowan¹ póŸniej do tego samego przed
miotu egzekucj¹ przez zarz¹d przymusowy. W takim przypadku prawo
dawca udziela pierwszeñstwa zarz¹dowi przymusowemu ustanowione-
Kodeks postêpowania cywilnego. C^gœæ druga i trzecia. Komentarzy Art. 10649.
mu w postêpowaniu egzekucyjnym i nakazuje wy³¹cznie stosowaæ regulacje dotycz¹ce tego sposobu egzekucji.
Art. 10648. Wydaj¹c postanowienie o wszczêciu egzekucji przez zarz¹d przymusowy, s¹d przesy³a do s¹du w³aœciwego do prowadzenia ksiêgi wieczystej dla nieruchomoœci wchodz¹cej w sk³ad przedsiêbiorstwa lub gospodarstwa rolnego wniosek o dokonanie wpisu o ustanowienie zarz¹du przymusowego we w³aœciwej ksiêdze wieczystej lub o z³o¿enie wniosku do zbioru dokumentów.
Treœæ przepisu wzorowana jest na brzmieniu art. 775 k.p.c. z 1932 r. Przy czym w treœci komentowanego przepisu prawodawca pope³ni³ nieœcis³oœæ, gdy¿ zamiast u¿ytego zwrotu: "wpis o ustanowienie zarz¹du przymusowego", powinno byæ, podobnie jak w przypadku uregulowania zawartego w dawnym kodeksie: "wpis o ustanowieniu zarz¹du przymusowego".
Art. 10649. Czynnoœci prawne d³u¿nika dotycz¹ce mienia objêtego zarz¹dem dokonane po wszczêciu egzekucji s¹ niewa¿ne. Dla okreœlenia daty powstania skutków prawnych wszczêcia egzekucji prowadzonej wed³ug niniejszego rozdzia³u przepisy art. 910 stosuje siê odpowiednio.
1. Sankcj¹ bezwzglêdnej niewa¿noœci dotkniête s¹ w myœl komentowanego przepisu czynnoœci prawne spe³niaj¹ce trzy warunki: dokonane przez d³u¿nika, dotycz¹ce mienia objêtego zarz¹dem oraz dokonane po wszczêciu egzekucji. Niewa¿noœæ bezwzglêdna jest najostrzejsz¹ sankcj¹ przewidzian¹ dla cechuj¹cych siê wadliwoœci¹ czynnoœci prawnych. Polega ona na tym, ¿e mimo zaistnienia zewnêtrznych pozorów podjêcia konkretnej czynnoœci prawnej, nie wywo³uje ona zamierzonych skutków prawnych.
Na niewa¿noœæ bezwzglêdn¹ czynnoœci prawnej, podjêtej przez d³u¿nika po wszczêciu egzekucji w stosunku do mienia objêtego zarz¹dem, mo¿e powo³ywaæ siê ka¿da osoba zainteresowana. Niewa¿noœæ bezwzglêdna czynnoœci prawnej powstaje z mocy prawa i s¹d musi j¹ uwzglêdniæ niezale¿nie od tego, czy któraœ ze stron siê na ni¹ powo³uje, przy czym czynnoœæ prawna bezwzglêdnie niewa¿na nie mo¿e byæ konwalidowana.
809
Art. 106410. Kodeks postêpowania cywilnego. C^êœæ druga i trzecia. Komentar^
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zÅ‚apiÄ…, to znaczy, że oszukiwaÅ‚eÅ›. Jak nie, to znaczy, że posÅ‚użyÅ‚eÅ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….