52 Funkcja proksena — jakby konsula honorowego dzisiejszej doby — pole­ga³a na roztaczaniu opieki nad obywatelami obcego miasta, w tym wypadku...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
w Sparcie.
53 Tekst w tym miejscu najprawdopodobniej jest zepsuty, poniewa¿ Sestos od dawna znajdowa³ siê w rêkach Ateñczyków.
54 Ca³y ten passus jest póŸniejszym wtrêtem, zreszt¹ nieœcis³ym chronologicz-nie, wed³ug bowiem tej relacji Selinus i Himera mia³y paœæ w r. 410/9, w rzeczywistoœci pad³y dopiero w r. 408.
55 Równie¿ i ten passus jest wtrêtem.
56 Ufortyfikowanie Torikos, miejscowoœci po³o¿onej na wschodnim wybrze¿u Attyki, mia³o na celu obronê kopalñ srebra w górach Laurion, których eksploatacjê utrudnia³a obecnoœæ Spartan w Dekelei.
57 Peltaœci — lekkozbrojni posiadaj¹cy niewielk¹ okr¹g³¹ tarczê (pelta) oraz w³óczniê. Ten rodzaj broni mia³ odegraæ w nastêpnym okresie wa¿n¹ rolê.
58 Pygela, miejscowoœæ na po³udnie od Efezu, na zachodnim wybrze¿u Azji Mniejszej.
59 W oryg. lochos; jest to jednostka piechoty o zmiennej sile, wystêpuj¹ca g³ównie w Sparcie.
nymi wyj¹tkami przybyszów z Miletu, zdoby³y oko³o dwieœcie tarcz i wznios³y pomnik swego zwyciêstwa 60. W dniu nastêpnym Ateñczycy pop³ynêli do Notion 61 i st¹d, przygotowawszy siê, wyruszyli do Kolo-fonu. Kolofoñczycy przy³¹czyli siê do nich. Nastêpnej nocy Ateñczycy wtargnêli do Lidii, w porze, kiedy zbo¿e jest ju¿ ca³kiem dojrza³e 62. spalili wiele wsi i zabrali wiele pieniêdzy, niewolników i innego ³upu. A znajdowa³ siê naówczas w pobli¿u tycb miejsc Pers Stages63. Kiedy Ateñczycy wyszli z obozu i rozproszyli siê, ka¿dy za ³upem dla siebie spiesz¹c, schwyta³ on ¿ywcem jednego z jeŸdŸców, którzy przybyli im z pomoc¹, siedmiu zaœ po³o¿y³ trupem. Nastêpnie Trasyllos odprowa­dzi³ wojsko do morza, aby odp³yn¹æ do Efezu. Tissafernes, dowiedziaw­szy siê o tyin jego zamiarze, pocz¹³ zbieraæ liczne wojsko i rozsy³aæ doko³a jeŸdŸców, nakazuj¹c wszystkim spieszyæ do Efezu na pomoc Artemidzie64. Trasyllog zaœ w dniu siedemnastym po swoim wtargniê­ciu odp³yn¹³ do Efezu i wysadziwszy swych ciê¿kozbrojnych u stóp góry Koressos, jeŸdŸców zaœ, peltastów, piechotê morsk¹ i wszystkich innych po drugiej stronie miasta przy trzêsawisku, o œwicie pocz¹³ prowadziæ oba zgrupowania naprzód 65. Z miasta spieszyli na spotkanie najprzód Efezjanie i ich sojusznicy, których Tissafernes przyprowa­dzi³, nastêpnie Syrakuzanie z dwudziestu wczeœniej i piêciu póŸniej przyby³ych okrêtów, którzy wtedy w³aœnie zjawili siê pod wodz¹ dwóch strategów, Eukleesa, syna Hippona, i Herakleidesa, syna Aristogenesa, wreszcie za³oga z dwóch okrêtów selinunckich. Ci wiêc wszyscy ude­rzyli przede wszystkim na ciê¿kozbrojnych na Koressos; kiedy zaœ tych zmusili do odwrotu i po³o¿ywszy trupem oko³o stu ludzi, odrzucili in­nych a¿ do morza, zwrócili siê z kolei do znajduj¹cych siê przy trzêsa­wisku. I tutaj tak¿e Ateñczycy pierzchnêli i zginê³o z nich oko³o trzy­stu. Efezjanie wiêc wznieœli jeden pomnik zwyciêstwa tutaj, drugi zaœ w pobli¿u Koressos. Syrakuzanom natomiast i Selinuntyjczykom, którzy okazali siê szczególnie dzielni, dali nagrodê najwy¿szego mêstwa, i wszy­stkim razem, i wielu z osobna, i pozwolili ka¿demu z nich, kto by chcia³,
60 Chodzi o pomnik, który wznosi zwyciêzca na polu bitwy na znak tryumfu.
61 Notion, port miasta Kolofonu, po³o¿ony na pó³n. zachód od Efezu.
62 Dojrzewanie zbó¿ na tym obszarze przypada³o wed³ug Tucyd. II 9, l na pocz¹tek czerwca.
63 Stages by³ podkomendnym Tissafernesa (Tucyd. VIII 16, 3).
64 Mowa jest o s³awnej œwi¹tyni Artemidy Efeskiej, uchodz¹cej za jeden z sied­miu cudów œwiata, czczonej nie tylko przez Greków. Tissafernes, chc¹c w ten spo­sób podnieciæ mieszkañców do walki, przedstawi³ akcjê Ateñczyków w tym œwietle, jak gdyby zagra¿ali œwi¹tyni.
85 Z badañ topograficznych wynika, ¿e Efez w V w. by³ po³o¿ony gdzie indziej ani¿eli póŸniejszy Efez hellenistyczny, który rozci¹ga³ siê na obszarach wspomnia­nego wzgórza Koressos.
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.