Weksel: Najstarszy instrument finansowy rynku pieniężnego, pod względem prawnym jest najlepiej doprecyzowany, Papier wartościowy posiadający...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
In blanco – biały).
Obowiązkowe elementy weksla (na podstawie prawa wekslowego):
Umieszczenie słowa „weksel” w języku, w jakim będzie cały weksel, Przyrzeczenie bezwarunkowej zapłaty, Data wystawienia i zapłaty weksla, Miejsce wystawienia, Jeśli jest to weksel imienny lub na zlecenie muszą się pojawić dane remitenta, Imię, nazwisko i podpis emitenta (dłużnika). Obowiązkowe elementy dla weksla in blanco:
Słowo „weksel” w nazwie oraz podpis wystawcy, Elementy, które mogą się znaleźć na wekslu in blanco:
Nazwa wierzyciela, Miejsce i data wystawienia, Klauzule wekslowe (dodatkowe na mocy prawa wekslowego zapisy, które podnoszą moc prawną weksla i upraszczają jego egzekucję, np. użycie słów „bez protestu”), Nazwa bądź nazwisko awalisty (poręczyciela wekslowego) Elementy zabronione na wekslu własnym in blanco:
Termin płatności, Suma wekslowa.  
Awalista (poręczyciel wekslowy) – osoba fizyczna bądź prawna, która tak samo jak dłużnik odpowiada za spłatę weksla.
Awal (poręczenie wekslowe) może mieć następujący charakter:
Solidarny – awalista razem z wystawcą odpowiada za jego zobowiązanie, Samoistny – ma on swoją ważność nawet wtedy gdy są błędy formalne w umowie kredytowej, której dotyczy a jego ważność uwarunkowana jest poprawnością wypełnienia weksla, Akcesoryjny – awalista odpowiada w takim samym stopniu za zobowiązanie jak wystawca weksla. Standardowo do weksla własnego in blanco dołączana jest deklaracja wekslowa, jest to pisemna umowa oparta na prawie wekslowym, określająca prawa i obowiązki stron zobowiązania wekslowego.
 
Funkcje weksla:
Funkcja kredytowa – oznacza możliwość rozłożenia w czasie zobowiązania finansowego, Funkcja płatnicza – polega na wykorzystaniu go jako substytutu środków pieniężnych (wykorzystywane przy wekslach na zlecenie i przy wekslu trasowanym), Funkcja gwarancyjna – daje możliwość wykorzystania przez wierzyciela dodatkowego zobowiązania finansowego w zabezpieczeniu, Funkcja obiegowa – polega na wykorzystaniu weksla na zlecenie i trasowanego do dokonywania obrotu pieniężnego , Funkcja refinansowa – dotyczy możliwości wykorzystania weksla do zaciągania kolejnych kredytów,  
Akcept Bankierski: Weksel, na którym bank umieścił swój podpis gwarantujący spłatę wierzytelności w określonym czasie, miejscu i kwocie.
 
Certyfikat depozytowy: Zbywalny papier wartościowy wystawiony przez bank w zamian za założenie lokaty (wkład). Papier emitowany na okaziciela, termin wykupu określony w dniach.
Podstawowe cechy certyfikatów depozytowych:
Musi w nich występować oznaczenie emitenta (banku) potwierdzające przyjęcie kwoty, Musi zawierać wysokość odsetek, które bank zapłaci nabywcy certyfikatu, Musi zawierać wartość nominalną (kwotę ulokowanego kapitału), Standardowo występuje w postaci elektronicznego zapisu. Pierwsze certyfikaty depozytowe pojawiły się na rynku w roku 1966 na rynku w USA. Celem emisji jest sfinansowanie bieżącej działalności banku.
Rodzaje certyfikatów depozytowych:
Krótkoterminowe certyfikaty o stałym oprocentowaniu, Dyskontowe certyfikaty depozytowe, Certyfikaty depozytowe ze zmienną stopą procentową, Certyfikaty długoterminowe (termin zakupu 1-5 lat), które są klasyfikowane w poczet rynku kapitałowego.  
Czeki oraz depozyty i kredyty krótkoterminowe: Czeki na rynku pieniężnym dzielimy na 2 podstawowe grupy:
Czeki gotówkowe – związane są z wypłatą czeku w gotówce, Czeki bezgotówkowe – używane są w obrocie gospodarczym i mamy ich 2 podstawowe rodzaje: Czeki rozrachunkowe – czek bez potwierdzenia, którym możemy dokonać płatności, Czeki bankierskie – czek potwierdzony, dający wierzycielowi gwarancję otrzymania zapłaty do określonego terminu i do określonej kwoty  
 
Wątki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.