l2

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
OdpowiedzialnoϾ materialna
Odpowiedzialnoœæ materialna pracownika za szkodê wyrz¹dzon¹ pracodawcy zosta³a uregulowana w Kodeksie pracy na innych zasadach ni¿ odpowiedzialnoœæ odszkodowawcza w prawie cywilnym.
Pracownik nie ponosi odpowiedzialnoœci za szkodê w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyni³y siê do jej powstania lub zwiêkszenia. Nie ponosi
56
Czêœæ pierwsza. Prawo pracy
te¿ ryzyka zwi¹zanego z dzia³alnoœci¹ zak³adu. W szczególnoœci nie odpowiada za szkodê wynikaj¹c¹ z dzia³ania w granicach dopuszczalnego ryzyka. Ma to szczególne znaczenie dla pracowników na kierowniczych stanowiskach w zwi¹zku z podejmowanymi przez nich decyzjami. Je¿eli inna osoba przyczyni³a siê do powstania szkody, to odpowiedzialnoœæ za czêœæ szkody, która nie obci¹¿a pracownika, ponosi pracodawca lub inny pracownik odpowiedzialny za przyczynienie siê do powstania szkody.
Je¿eli pracownik podczas wykonywania obowi¹zków pracowniczych wyrz¹dzi szkodê osobie trzeciej, do naprawienia szkody zobowi¹zany jest wy³¹cznie pracodawca, j Je¿eli naprawi³ szkodê wyrz¹dzon¹ osobie trzeciej, ma on regres do pracownika, który odpowiada wobec niego na zasadach i w granicach odpowiedzialnoœci pracowniczej. Takie rozwi¹zanie zabezpiecza interes osoby poszkodowanej, bo ³atwiej jest uzyskaæ odszkodowanie od pracodawcy ni¿ od pracownika, a jednoczeœnie s³u¿y ono ochronie pracownika. Jeœli jednak pracownik spowodowa³ szkodê nie przy wykonywaniu obowi¹zków, a jedynie przy ich okazji, np. dokona³ kradzie¿y przy okazji reperacji telefonu, nie wyklucza to jego odpowiedzialnoœci wobec osoby poszkodowanej na zasadach prawa cywilnego. Jest ona oparta na winie pracownika jako na niezbêdnej przes³ance tej odpowiedzialnoœci.
Z zakresu odpowiedzialnoœci materialnej pracownika wy³¹czona jest odpowiedzialnoœæ z tytu³u ryzyka. Wina pracownika polega na niewykonaniu lub nienale¿ytym wykonaniu obowi¹zków pracowniczych (a wiec na braku sumiennego i nale¿ytego wykonywania pracy, do czego pracownik jest zobowi¹zany przez umowê o pracê), w wyniku czego powsta³a szkoda. Odpowiedzialnoœæ pracownika powstaje tylko w razie ³¹cznego wyst¹pienia czterech przes³anek:
1) niewykonania lub nienale¿ytego wykonania obowi¹zków pracowniczych,
2) winy pracownika,
3) powstania szkody,
4) istnienia zwi¹zku przyczynowego miêdzy win¹ a szkod¹.
Ciê¿ar dowodu ich wyst¹pienia obci¹¿a pracodawcê, który dochodzi odszkodowania przed s¹dem. W zwi¹zku z tym, w zale¿noœci od charakteru winy, odpowiedzialnoœæ ta kszta³tuje siê wed³ug trzech systemów, a mianowicie: odpowiedzialnoœci z winy nieumyœlnej, winy umyœlnej oraz za mienie powierzone do wyliczenia siê lub zwrotu (z winy domniemanej).
Wina nieumyœlna wynika z lekkomyœlnoœci albo niedbalstwa. Pracownik w takim przypadku odpowiada tylko za rzeczywist¹ stratê, np. za zniszczenie materia³u po cenie, za któr¹ pracodawca faktycznie go zakupi³ (cenie zaopatrzeniowej - hurtowej), i tylko za normalne, a nie przypadkowe nastêpstwa dzia³ania lub zaniechania, z którego wynik³a szkoda. Wysokoœæ odszkodowania pracownika jest ograniczona tylko do wysokoœci trzymiesiêcznego wynagrodzenia, jakie posiada³ w czasie powstania szkody, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Ciê¿ar dowodu, co jest bardzo istotne w ka¿dym procesie, obci¹¿a pracodawcê. W razie wyrz¹dzenia szkody przez kilku pracowników, tak ¿e nie mo¿na ustaliæ winy ka¿dego z nich, ka¿dy odpowiada w równej wysokoœci do granicy swego trzymiesiêcznego wynagrodzenia.
Inaczej sprawa przedstawia siê przy odpowiedzialnoœci z winy umyœlnej. Wina umyœlna polega na zamiarze bezpoœrednim, kiedy sprawca zdaje sobie sprawê ze
Rozdzia³ IV. Odpowiedzialnoœæ pracownika
57
i
OdpowiedzialnoϾ materialna pracownika
Czynniki ró¿nicuj¹ce z winy nieumyœlnej (art. 114-121 k.p.) z winy umyœlnej (art. 122 k.p.) za mienie powierzone do wyliczenia siê lub zwrotu (z winy domniemanej; art. 124-127 k.p.)
Zakres odpowiedzialnoœci strata rzeczywista pe³na szkoda pe³na szkoda
Wysokoœæ odszkodowania ograniczona wysokoœæ do 3-miesiêcznego wynagrodzenia bez ograniczenia bez ograniczenia
Ciê¿ar dowodu pracodawca pracodawca faktyczne przerzucenie na pracownika
skutków i dzia³a w celu ich osi¹gniêcia, albo te¿ na zamiarze ewentualnym, polegaj¹cym na zaniechaniu, w którym sprawca przewiduje skutek i z nim siê godzi. Wina umyœlna ma miejsce, praktycznie bior¹c, przy zagarniêciu mienia (kradzie¿y) lub, ewentualnie, sabota¿u. W takich przypadkach brak jest uzasadnienia, aby pracownik by³ ³agodniej traktowany ni¿ inny sprawca szkody i wobec niego znajduj¹ wtedy zastosowanie ogólnie obowi¹zuj¹ce zasady odszkodowawcze, okreœlone prawem cywilnym. Sprawca opowiada w pe³nej wysokoœci szkody, to jest obejmuj¹cej stratê rzeczywist¹ i spodziewan¹ korzyœæ.
Strata rzeczywista + spodziewana korzyϾ = szkoda
Spodziewan¹ korzyœci¹ jest na przyk³ad zysk, jaki pracodawca spodziewa³ siê uzyskaæ ze sprzeda¿y towaru. Dlatego te¿ wysokoœæ szkody w sklepie bêdzie liczona po cenach detalicznych, w których zawarta jest spodziewana korzyœæ przez przedsiêbiorstwo handlowe. Brak jest ograniczenia wysokoœci odszkodowania, a ciê¿ar dowodu spoczywa na pracodawcy. W przypadku niemo¿noœci ustalenia winy poszczególnych pracowników odpowiadaj¹ oni solidarnie na zasadzie postanowieñ Kodeksu cywilnego (art. 441 k.c.). Odpowiedzialnoœæ solidarna polega zaœ na tym, ¿e odszkodowanie zostaje zas¹dzone ³¹cznie od wszystkich sprawców, a wierzyciel (pracodawca) mo¿e egzekwowaæ nale¿noœæ od wskazanego sprawcy, z regu³y od tego, od którego naj³atwiej j¹ wyegzekwowaæ, np. od maj¹cego samochód. Po zaspokojeniu wierzyciela ten, od którego nale¿noœæ wyegzekwowano, ma regres do pozosta³ych d³u¿ników solidarnych, ale jest to ju¿ kwestia ich wzajemnych rozliczeñ i dochodzeñ.
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zÅ‚apiÄ…, to znaczy, że oszukiwaÅ‚eÅ›. Jak nie, to znaczy, że posÅ‚użyÅ‚eÅ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….