Art

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.
185. Mo¿na zwolniæ od z³o¿enia zeznania lub odpowiedzi na pytania osobê pozostaj¹c¹ z oskar¿onym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, je¿eli osoba taka wnosi o zwolnienie.
Art. 185a. (102) § 1. (103) W sprawach o przestêpstwa okreœlone w rozdzia³ach XXV i XXVI Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przes³uchania nie ukoñczy³ 15 lat, przes³uchuje siê w charakterze œwiadka tylko raz, chyba ¿e wyjd¹ na jaw istotne okolicznoœci, których wyjaœnienie wymaga ponownego przes³uchania, lub za¿¹da tego oskar¿ony, który nie mia³ obroñcy w czasie pierwszego przes³uchania pokrzywdzonego.
§ 2. Przes³uchanie przeprowadza s¹d na posiedzeniu z udzia³em bieg³ego psychologa. Prokurator, obroñca oraz pe³nomocnik pokrzywdzonego maj¹ prawo wzi¹æ udzia³ w przes³uchaniu. Osoba wymieniona w art. 51 § 2 ma prawo równie¿ byæ obecna przy przes³uchaniu, je¿eli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przes³uchiwanego.
§ 3. (104) Protokó³ przes³uchania odczytuje siê na rozprawie g³ównej; je¿eli zosta³ sporz¹dzony zapis obrazu i dŸwiêku przes³uchania, nale¿y go odtworzyæ.
Art. 185b. (105) § 1. Œwiadka, który w chwili przes³uchania nie ukoñczy³ 15 lat, mo¿na przes³uchaæ w warunkach okreœlonych w art. 185a w sprawach o przestêpstwa pope³nione z u¿yciem przemocy lub groŸby bezprawnej lub o przestêpstwa okreœlone w rozdziale XXV Kodeksu karnego, je¿eli zeznania tego œwiadka mog¹ mieæ istotne znaczenie dla rozstrzygniêcia sprawy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje siê do œwiadka wspó³dzia³aj¹cego w pope³nieniu czynu zabronionego, o który toczy siê postêpowanie karne.
Art. 186. § 1. (106) Osoba uprawniona do odmowy z³o¿enia zeznañ albo zwolniona na podstawie art. 185 mo¿e oœwiadczyæ, ¿e chce z tego prawa skorzystaæ, nie póŸniej jednak ni¿ przed rozpoczêciem pierwszego zeznania w postêpowaniu s¹dowym; poprzednio z³o¿one zeznanie tej osoby nie mo¿e wówczas s³u¿yæ za dowód ani byæ odtworzone.
§ 2. Sporz¹dzone w postêpowaniu karnym protoko³y oglêdzin cia³a podlegaj¹ ujawnieniu na rozprawie, choæby osoba poddana oglêdzinom odmówi³a wyjaœnieñ lub zeznañ albo zosta³a od nich zwolniona na podstawie art. 182 lub art. 185.
Art. 187. § 1. Przyrzeczenie od œwiadka mo¿e odebraæ tylko s¹d lub sêdzia wyznaczony.
§ 2. Œwiadek sk³ada przyrzeczenie przed rozpoczêciem zeznañ.
§ 3. Mo¿na odst¹piæ od odebrania przyrzeczenia od œwiadka, je¿eli obecne strony nie sprzeciwiaj¹ siê temu.
Art. 188. § 1. Œwiadek sk³ada przyrzeczenie powtarzaj¹c za sêdzi¹ s³owa: "Œwiadomy znaczenia moich s³ów i odpowiedzialnoœci przed prawem przyrzekam uroczyœcie, ¿e bêd¹ mówi³ szczer¹ prawdê, niczego nie ukrywaj¹c z tego, co mi jest wiadome".
§ 2. W czasie sk³adania przyrzeczenia wszyscy, nie wy³¹czaj¹c sêdziów, stoj¹.
§ 3. Osoby nieme i g³uche sk³adaj¹ przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia.
§ 4. Œwiadkowi, który w danej sprawie sk³ada³ ju¿ przyrzeczenie, s¹d przypomina je przy przes³uchaniu, chyba ¿e uzna za potrzebne ponowne odebranie przyrzeczenia.
Art. 189. Nie odbiera siê przyrzeczenia:
1) od osób, które nie ukoñczy³y 17 lat,
2) gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, ¿e œwiadek z powodu zaburzeñ psychicznych nie zdaje sobie nale¿ycie sprawy ze znaczenia przyrzeczenia,
3) gdy œwiadek jest osob¹ podejrzan¹ o pope³nienie przestêpstwa bêd¹cego przedmiotem postêpowania lub pozostaj¹cego w œcis³ym zwi¹zku z czynem stanowi¹cym przedmiot postêpowania albo gdy za to przestêpstwo zosta³ skazany,
4) gdy œwiadek by³ prawomocnie skazany za fa³szywe zeznanie lub oskar¿enie.
Art. 190. § 1. Przed rozpoczêciem przes³uchania nale¿y uprzedziæ œwiadka o odpowiedzialnoœci karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.
§ 2. W postêpowaniu przygotowawczym œwiadek podpisuje oœwiadczenie, ¿e zosta³ uprzedzony o tej odpowiedzialnoœci.
Art. 191. § 1. Przes³uchanie rozpoczyna siê od zapytania œwiadka o imiê, nazwisko, wiek, zajêcie, miejsce zamieszkania, karalnoœæ za fa³szywe zeznanie lub oskar¿enie oraz stosunek do stron.
§ 2. Œwiadka nale¿y uprzedziæ o treœci art. 182, a o treœci art. 183 oraz art. 185, je¿eli ujawni¹ siê okolicznoœci objête tymi przepisami.
§ 3. Je¿eli zachodzi uzasadniona obawa u¿ycia przemocy lub groŸby bezprawnej wobec œwiadka lub osoby najbli¿szej w zwi¹zku z jego czynnoœciami, mo¿e on zastrzec dane dotycz¹ce miejsca zamieszkania do wy³¹cznej wiadomoœci prokuratora lub s¹du. Pisma procesowe dorêcza siê wówczas do instytucji, w której œwiadek jest zatrudniony, lub na inny wskazany przez niego adres.
Art. 192. § 1. Je¿eli karalnoœæ czynu zale¿y od stanu zdrowia pokrzywdzonego, nie mo¿e on sprzeciwiæ siê oglêdzinom i badaniom nie po³¹czonym z zabiegiem chirurgicznym lub obserwacj¹ w zak³adzie leczniczym.
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zÅ‚apiÄ…, to znaczy, że oszukiwaÅ‚eÅ›. Jak nie, to znaczy, że posÅ‚użyÅ‚eÅ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….