185sposobu życia oraz poszczególnych jego komponentów, konieczne jest opracowanie — na podstawie kombinacji modeli prognostycznych — efektywnych zaleceń...

Jak cię złapią, to znaczy, że oszukiwałeś. Jak nie, to znaczy, że posłużyłeś się odpowiednią taktyką.

W tym wyraźnie operacyjnym planie sposób życia prezentuje się jako zespół, system najważniejszych ilościowych i jakościowych wskaźników charakteryzujących poziom (jakość), układ i styl życia jednostki, grupy społecznej i całego społeczeństwa. Ten system wskaźników stanowi model wyjściowy sposobu życia, na podstawie którego opracowuje się modele prognostyczne: eksplora-tywny i normatywny. Porównując modele prognostyczne, opracowuje się zalecenia w zakresie planowania społecznego i zarządzania.
Podstawowym problemem metodologicznym na tym etapie badania jest ustalenie kryteriów doboru wskaźników. Szczegółowa analiza tego problemu nie jest możliwa w ramach tego opracowania i powinna być przedmiotem specjalnych rozważań. Tutaj ograniczymy się do postulowania fundamentalnego kryterium. Jest nim — naszym zdaniem — efektywność systemu planowania społecznego i zarządzania w przezwyciężaniu przeżytków sposobu życia, właściwych nierozwiniętemu socjalizmowi, a tym bardziej po-praednim formacjom społeczno-ekonomicznym, i w aktywacji cech sposobu życia właściwych dla rozwiniętego socjalizmu oraz w podtrzymywaniu nowych kiełków komunistycznego sposobu życia. Zgodnie z tym kryterium system wskaźników jest opracowywany według podstawowych aspektów współczesnej rewolucji naukowo-technicznej i jej następstw społecznych. W pierwszym przybliżeniu system ten (dla sposobu życia całego społeczeństwa) wygląda następująco:
Wyjściowy model sposobu życia
A. Podstawowe wskaźniki jakościowe:
1) charakter własności środków produkcji;
2) społeczno-klasowa struktura społeczeństwa;
3) charakter, kierunek i istota klasowa ekonomiki;
4) charakter, kierunek i istota klasowa stosunków społeczno-
186
-ekonomicznych, politycznych, narodowościowych i ogólnospołecznych;
5) charakter, kierunek i istota klasowa kultury;
6) charakter wiodącej ideologii;
7) struktura nadbudowy politycznej;
8) charakter pracy;
9) charakter warunków życia;
10) charakter zagospodarowania otaczającego środowiska. Na tym poziomie socjalistyczny sposób życia może być określony jako ten, dla którego są charakterystyczne:
— społeczna własność środków produkcji;
— nieistnienie klas antagonistycznych;
— zbliżenie klasy robotniczej, chłopstwa i inteligencji celem osiągnięcia społecznej jednorodności społeczeństwa;
— planowy rozwój gospodarki w celu maksymalnego zaspokojenia potrzeb ludzi pracy;
— nieistnienie wyzysku człowieka przez człowieka, ucisku społecznego i narodowościowego; ideowo-polityczna jedność ludzi pracy;
— kultura narodowa w formie i socjalistyczna w treści;
— ideologia marksistowsko-leninowska, kierownicza rola partii komunistycznej, zespolenie wokół niej całego narodu;
— aktywny udział ludzi pracy w zarządzaniu produkcją, społeczeństwem; demokracja socjalistyczna;
— praca socjalistyczna dla dobra społeczeństwa;
— socjalistyczne warunki życia;
— planowe zagospodarowanie i państwowa ochrona środowiska naturalnego.
Socjalistyczny sposób życia w systemie wyliczonych wyżej wskaźników jakościowych charakteryzuje się kolegialnością, de-mokratyzmem, autentycznym humanizmem wszystkich stosunków społecznych. Rozwija on uczucia godności ludzkiej, długu zaciągniętego wobec społeczeństwa, koleżeńskiej wzajemnej pomocy, socjalistycznego internacjonalizmu i patriotyzmu. Radziecki sposób życia kształtował się jako sposób życia nowej historycznej wspólnoty ludzi — wielonarodowego radzieckiego społeczeństwa. Charakterystyczne właściwości radzieckiego sposobu życia to: nowy
187
stosunek ludzi do pracy i nowy stosunek społeczeństwa do człowieka pracy, zrodzona przez socjalizm nowa atmosfera psychologiczna i moralna, przejawiająca się wyraźnie we wszystkich sferach działalności narodu, pełne równouprawnienie mężczyzn i kobiet, ogólnonarodowa troska o dzieci, nowy stosunek do kultury, do wartości duchowych.
Dla radzieckiego socjalistycznego sposobu życia charakterystyczny jest optymizm społeczny, mocne przekonanie człowieka o pewności jutra, którego podstawą są wielkie społeczno-ekonomiczne zdobycze socjalizmu, takie jak prawo do pracy i ciągły wzrost dobrobytu narodu. Temu sposobowi życia właściwy jest głęboko ludzki i kolektywny charakter stosunków między ludźmi, zrodzony ze zgodności interesów i celów. Ten sposób życia zakłada wysoki poziom świadomości, nieprzejednaną postawę wobec niedociągnięć w pracy, aktywność społeczną, mające za podstawę rozwinięte poczucie odpowiedzialności każdej jednostki za działalność swego kolektywu oraz całego społeczeństwa.
Radziecki sposób życia stanowi najcenniejszy dorobek narodu, jego dumę (por. „Prawda" z 22 XII 1972 r. i 21 IV 1973 r. oraz „Kommunist" 1973, nr 5, s. 3—11).
Socjalistyczny sposób życia jest charakterystyczny dla wszystkich etapów rozwoju społeczeństwa socjalistycznego. Łatwo jednak zrozumieć, że w rozwiniętym socjalizmie różni się on istotnie od sposobu życia w socjalizmie nierozwiniętym. W badaniu tej strony sposobu życia zasadniczą rolę odgrywają podstawowe wskaźniki ilościowe.
B. Podstawowe wskaźniki ilościowe
Wskaźniki ilościowe według podstawowych aspektów rewolucji naukowo-technicznej
1) Uzbrojenie w energię (w kilowatach lub kilogramach umownego paliwa na głowę ludności).
WÄ…tki
Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Jak ciÄ™ zĹ‚apiÄ…, to znaczy, ĹĽe oszukiwaĹ‚eĹ›. Jak nie, to znaczy, ĹĽe posĹ‚uĹĽyĹ‚eĹ› siÄ™ odpowiedniÄ… taktykÄ….